A korábbi, Wi-Fi megoldásokat boncolgató cikkre érkezett reakciókból szűrtem le a szomorú tanulságot, hogy a wireless router egy nagyon jó dolog, de rengetegen vannak kis hazánkban olyanok, akik sajnos még a tisztességes sebességű internetkapcsolatnak is híján vannak. Számukra értelmezhetetlen fogalom az otthoni, nagyfelbontású videostream, mert olyan helyen laknak, ahol, ha van is valamilyen vezetékes internetszolgáltatás, az nem éri el azt a színvolnalat, amire érdemes mondjuk egy Netflix előfizetést betervezni. Számukra szolgálhatok talán egy érdekes alternatívával.
Mobilinternet
A mobilinternet már régóta létező fogalom Magyarországon is, de nagyon nagy különbség van az „elérhető” és a „használható” szolgáltatás között. Az elérhető számomra azt jelentette, hogy a mobiltelefonommal út közben is könnyedén elérhettem az engem érdeklő internetoldalak tartalmát, nem kellett megváratnom az ismerőseimet a különböző üzentküldő rendszerekben és menet közben is tudtam online zenét hallgatni. E szolgáltatások használatát szerencsére egy jó ideje már nem az adatkapcsolat sebessége, mint inkább a felhasználható adatmennyiség mérete korlátozta. A számítógépekhez csatlakoztathazó 3-4G-s modemek tekintetében ugyanez a helyzet. Amíg egy-két éve egy-egy előfizetés havi felhasználható kerete egyszámjegyű volt (valójában a legtöbbször a 3-4GB-ot sem érte el), addig ezt otthonra „főhozzáférésnek” értelmetlen volt megvásárolni, hiszen egy komolyabb Windows, vagy Office csomag frissítésével percek alatt el lehetett égetni a teljes havi keretet és utána maradt a méregdrága kiegészítő adatcsomag, vagy a sávszélesség csökkentés egészen a használhatatlan szintig.
Ez nemrég egy kicsit változni kezdett, amikor némely mobilszolgáltató elkezdte kivenni a számolt adatkeretből a böngészést, esetleg lehetőséget nyitott a csúcsidőn kívüli korlátlan adatletöltésre is, ami azt jelentette, hogy az éjféltől reggel 6-ig terjedő időszakban történt forgalmazást nem számolta a havi kerethez. Emellett jelenleg mindhárom nagy mobilszolgáltató kínálatában megtalálhatóak olyan mobilinternet csomagok, amelyek havi kerete 30GB körül vannak – a Vodafone esetében ez akár 50 is lehet.
Ezekkel pedig már érdemes számolni, mert most aki nem csak böngészgetni szeretne, hanem zenét vagy videót streamelne, az is meg tudja oldani az életét egy minimális odafigyeléssel ebben a tartományban. A kiegészítő csomagokkal, a letöltő rendszert, vagy NAS-t ügyesen beállítva pedig még a torrenhuszárok is jó pár Linux .iso fájlt szedhetnek le havonta sebességlassítás nélkül.
Hogy működik?
A rendszer pontosan úgy működik, mint egy okostelefon. A szolgáltatótól kapott kártyát a modembe helyezve fel kell csatlakoznunk a mobilhálózatra és már oszthatjuk meg a kapott netet otthon – vagy ugye bárhol máshol, hiszen a dolog nincs helyhez kötve. A modem pedig többféle lehet. A szolgáltatók jellemzően a „Mi-Fi” készülékeket adják az előfizetésekhez. Ezek szappan méretű és formájú darabok, amelyek akkuról üzemelnek, micro USB-n tölthetőek, és általában 5 készüléket képesek a netre engedni egyszerre. Kivételt képez itt a Telenor, aki a Hipernet akciójának keretén belül egy ennél jóval komolyabb modemet is értékesít, mégpedig a Huawei E5186s típust, ami amellett, hogy négy vezetékes (UTP) csatlakozást is kapott, még egy USB porttal is rendelkezik, valamint dual csatlakozóval külső antenna részére, amivel elképesztő módon képes megnövelni a jóminőségű hálózat elérésének esélyét. A készülék egyébként Cat. 6-os besorolású, ami azt jelenti, hogy elméletben 300Mbps sebeségre is képes. Így a Magyarországon jelenleg leggyorsabb, 150Mbps sebességű Telenor Hipernet hálózatának teljes sávszélességét képes a nappalinkba irányítani.
Amennyiben nem ezt a csomagot választanánk, de tényleg jó minőségű hálózatot szeretnénk viszonylag fix helyen élvezni, mindenképpen javasolt egy ilyen, „asztali” router beszerzése és a külső antenna is, ez utóbbi egyébként viszonylag olcsó, 10 000 Ft alatti tétel.
A routerek viszont sajnos egyelőre elég borsos áron szerezhetőek be. Ez olyan 30-40 ezres induló árat jelent és a felső határ a csillagos ég. Létezik persze hibrid megoldás is, amit az utólag a routerhez csatlakoztatható USB modemek jelentenek, de itt is nagyon kell figyelni arra, hogy mind a router, mind pedig a modem képes legyen arra, hogy az elérhető legnagyobb sávszélességet átengedje, mert régebbi eszközöknél előfordulhat, hogy a készülék tudása lesz a szűk keresztmetszet és így az elérhető sávszélesség töredékével tudunk majd számolni.